Dlaczego Judo ?  
Data dodania: 2014-08-25  

Judo to znacznie więcej niż sztuka walki. To sztuka życia, która sprawdza się na co dzień. Dzięki judo nasze dziecko będzie sprawne, odpowiedzialne, wytrwałe i będzie pewne siebie. To tylko niektóre zalety judo dla dzieci.

Judo to zajęcia ogólnorozwojowe, kształtujące wytrzymałość, szybkość, siłę, zręczność, koordynację oraz orientację przestrzenną. Zajęcia mają na celu wszechstronne rozwijanie tych cech poprzez gry i zabawy ruchowe, czyli jedną z najbardziej atrakcyjnych form zajęć ruchowych dla dzieci. Podczas ćwiczeń oprócz zabawy, dzieci uczą się umiejętności upadania, co gwarantuje bezpieczeństwo podczas zajęć. Stopień intensywności ćwiczeń dostosowany jest do możliwości rozwojowych dzieci. Od najmłodszy lat, dziecko rozwija wszystkie podstawowe cechy motoryczne, a także uczy się wzajemnego szacunku, godnego zachowania oraz wzmacnia poczucie własnej wartości.

Jednym z unikalnych aspektów judo jest nauczany i wymagany w dojo (miejsce ćwiczeń judo) szacunek dla innych. W judo jest 6 stopni szkoleniowych kyu. Od 6 kyu, pasa białego do 1kyu, pasa brązowego. Samo posiadanie stopnia szkoleniowego tworzy odpowiednią hierarchię. Najmniej wtajemniczeni mają pasy w jasnych kolorach natomiast zawodnicy i zawodniczki bardziej doświadczeni noszą pasy w kolorach ciemniejszych. Trener posiada czarny pas i jest to stopień mistrzowski.
W czasie treningu judo w dojo, obowiązuje posłuszeństwo i lojalność wobec nauczyciela, godne zachowanie (higiena i kultura osobista, honor, skromność) i wzajemne wspieranie się na drodze do osiągnięcia celu. W rezultacie bardzo rzadko można spotkać młodego adepta uprawiającego judo, który nie darzy szacunkiem osób dorosłych.

Judo jest zarówno sztuką walki jak i sportem walki. Dzieci przygotowują się do wielu wyzwań, ponieważ w życiu, jak w judo, nie zawsze wygrywają. Podczas treningu  dzieci uczą się wytrwałości, ale także tego, iż wygrywanie nie jest najważniejsze. Ważne zaangażowanie  i wysiłek poświęcony na szkolenie, a także przezwyciężanie własnych słabości i odnalezienie w sobie odwagi, by konkurować ze starszymi, większymi i silniejszymi zawodnikami.

Dzieci na treningu judo uczą się również odpowiedzialności, a dokładniej biorą odpowiedzialność za własne sukcesy lub porażki. Jeżeli chce być najlepszy, musi trenować z zaangażowaniem, słuchać trenera, uczyć się techniki, którą będzie mógł zastosować w przyszłości na zawodach. Zwycięstwo to wynik ciężkiej pracy, a niepowodzenie to konsekwencja tego, jak niewiele wysiłku włożyło się w trening.


Jeden z punktów filozofii judo głoszonej przez profesora Jigoro Kano, twórcę dyscypliny  to Jita Kyoei. Jita Kyoei można przetłumaczyć na tak: "przez czynienie dobra sobie nawzajem do dobra ogólnego". W judo ważne jest też dążenie do doskonałości, pod warunkiem, że dążymy do doskonałości osobistej, aby lepiej pomagać innym.
Uprawianie judo znacznie wykracza poza dojo.

Zapraszamy na treningi !!! « powrót

 


Szybki Kontakt

Trener: Maciej Kwiatkowski
Tel. + 48 604-13-28-27
E-mail: mk.winnerjudo@gmail.com
 
Informację o sekcjach znajdują się w dziale "nasze sekcje"


Stowarzyszenie WINNER

Przekaż 1% podatku na rzecz Wrocławskiego Stowarzyszenia Sportowego Winner

krs 0000272630

 
 
 


  Start  Zajęcia  |  Nasze sekcje  |  Trenerzy  Osiągnięcia  Obozy  O Judo  |  Galeria  Do pobrania  |  Winner  |  Kontakt

© MK Judo - Szkoła charakteru. 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: hajime studio